V sobotu 12.9.2020 se uskuteční již 23. ročník šachového turnaje
O pohár města Moravský Beroun.
V MORAVSKÉM BEROUNĚ KRALOVAL VOJTA PLÁT
Téměř pět desítek šachistů se nebálo v posledních dnech stále více se rozmáhajícího coronaviru a dorazilo v sobotu 12. září na již 23. ročník rapid turnaje O Pohár města Moravský Beroun. Přesto mezi hráči tu a tam určité obavy kolovaly a vedle průběhu šachových partií byl vir nejčastěji probíraným tématem, byť většinou šlo o dobře míněné žerty. Turnaj přesto proběhl úspěšně a na bojovnosti, korektním průběhu a spokojenosti příchozích si žádnou daň nevybral.
Řekněme to na rovinu - doba je nejistá a události ohledně covidu se mění doslova ze dne na den. Proto obdivuji každého, kdo i za těchto okolností sebere odvahu, přidá k ní podstatný díl odpovědnosti na svých bedrech a uspořádá jakoukoliv akci, samozřejmě za splnění oficiálních bezpečnostních podmínek a nařízení. A jakkoliv se pořadatelům vyslovuje uznání zpravidla až na konci článku, chci tak učinit v této souvislosti hned v úvodu. Kluci z berounského šachového klubu odvedli vynikající organizační práci, dali nám možnost potkat se a zahrát si v roce, který je jinak na události, včetně těch šachových, poměrně chudý. Ze srdce díky za to!
„Jsem samozřejmě rád, že se všechno podařilo. Nebylo to úplně jednoduché, aktuální situaci není možné brát na lehkou váhu. Nakonec jsme do toho šli s tím, že splníme všechna nařízení a hráči se nám za to odmění svou účastí a třeba i spokojeností či pár srdečnými slovy. Ta jsem například slyšel z úst velmistra Vojty Pláta, který mi osobně za pořadatelství poděkoval. Vážím si toho,“ konstatoval předseda místních šachistů Jan Stůj.
Turnaj se už klasicky hrál jako devítikolový švýcar tempem 15 minut na partii. Zahájit jej přišel místostarosta Rostislav Hrdlička, který ctil zásadu, že při obdobných příležitostech je opravdu dobrý projev hlavně krátký, a tak se omezil jen na přivítání a přání dobrého šachu. Městu patří poděkování za podporu této akce, stejně jako hlavním sponzorům, a to místnímu Granitolu a Ondrášovce. V úvodu také zopakovala hlavní pravidla pro rapid šach zkušená rozhodčí turnaje Alena Navrátilová, která zejména kladla důraz na režim nošení roušek, přičemž ustanovení, kdy je a kdy není třeba mít krytý obličej, bylo písemně vyvěšeno po celou dobu turnaje na nástěnce vedle jeho propozic a průběžných výsledků. Navrátilová zaznamenala ukázněné hráče a korektní boje, když několikrát pouze řešila provedení nemožného tahu.
V roli jasného a vysokého favorita na startu stanul velmistr Vojtěch Plát (2569). „Měl jsem původně naplánovanou jinou šachovou akci, ale z té na poslední chvíli sešlo, což mě na tento víkend nechalo tak trochu bezprizorního. A tak jsem se rychle rozhlédl a zjistil, kde se co hraje a říkal si, že je škoda sedět doma, když si někde mohu užít turnaj. Ano, elově sobě rovnou konkurenci tu příliš nemám, ale za to nemohu. Ani tak mi nikdo zadarmo nic nedá,“ řekl před začátkem bojů Plát. Znesnadnit život mu měl především kandidát mistra Roman Závůrka (2202), dále pak i mistři FIDE Jaroslav Sobek (2115) a Vít Valenta (1962) a ve hře byla i ženská mezinárodní mistryně Petra Sochorová (2147) a zbytek klubově silnějších hráčů.
Velmistr Plát nikoho nenechal na pochybách, kdo že je ten den v Berouně nejlepší a stoprocentním ziskem 9 bodů se stal králem soutěže. Hrál pevné a sebejisté šachy, dominoval ve všech fázích partie, mnohé ale rozhodl až v přesně vedených koncovkách. A i když se mnozí soupeři opravdu snažili vzít mu alespoň půlku, tentokrát se jim to nepodařilo. Jistě, výkonnostně převyšoval ostatní o pořádný kus. Ale rapid dovede být velmi nevyzpytatelný a Vojtův výsledek je tak zcela zasloužený. O další příčky se urputně bojovalo až do konce. Roman Závůrka se rovněž vypjal k velmi dobrému výkonu a zahájil čtyřmi výhrami v řadě. Pak mu los přiřadil Pláta a tomu podlehl. Vzápětí však dalšími třemi výhrami v řadě dokázal, že výkonnostní odstup na Vojtu zde hrál především svoji roli, když další soupeře opět porážel a druhou příčku v celkovém pořadí si pojistil v posledním kole remízou. Jeho 7,5 bodu by jindy docela dobře stačilo i na vítězství v turnaji. Bez povšimnutí bych nechtěl nechat ani Závůrkovo velmi pěkné performance elo 2271.
Na přední příčku dlouho vypadal i Valenta, když ze 7 kol vytěžil 5,5 bodu. V turnaji měl velmi dobře našlápnuto a bojoval s velkým přehledem a jistotou. Jak jsem ovšem psal již výše, rapid dokáže být i krutý, když dosavadní bilance se zhroutí doslova z minuty na minutu. Přesně to se stalo Vítkovi. Prohrál obě poslední kola, což ve švýcaru vždy znamená velký propad a Valenta nakonec skončil až devátý, což pro něj - oproti výborně rozjeté soutěži před tím - muselo být obrovské zklamání. Ale i takové jsou šachy.
Přesně opačný trend ukázala Sochorová. I ta se bodově držela po celou dobu v popředí. Pak v šestém kole málem prohrála s Valentou infarktovou partii, kterou musela řešit i rozhodčí turnaje. Oba dohrávali s pár vteřinami na hodinách, Valenta měl ovšem těch sekund přece jen víc a navíc tvrdě útočil na vítězství. Sochorová ovšem bránila vynalézavě a tahala neskutečně rychle. Valenta v domnění, že jí vypršel čas, chtěl slavit výhru, ovšem přehlédl, že učinil nemožný tah, když nereagoval na šach od soupeřky a ta jej reklamovala. Došlo na vrácení tahu, na přídavek dvou minut pro Sochorovou a rázem to byla ona, kdo mohl Valentu zkoušet na čas. Hráčka však okamžitě fair play nabídla remízu, kterou Valenta pochopitelně přijal.
Když pak Petra v následujícím sedmém kole prohrála se Závůrkou, situace už tak růžově nevypadala. Ovšem co šachová bohyně Caissa ubrala ve finiši Valentovi, to přidala právě jí. Je to samozřejmě jen nadsázka, Petra si to musela tvrdě vybojovat. Ale na rozdíl od Valenty tato skvělá šachistka a někdejší reprezentantka poslední dvě kola vyhrála. Ano, měla i ždibec štěstí, když v předposledním souboji dostala elově zcela přijatelného soupeře, ale o to těžší měla los v podobě mistra FIDE Sobka v kole posledním. Sochorová nakonec získala 6,5 bodu a obsadila bronzový stupínek. „Turnaj poznal své vítěze a mě těší, že v rámci cenového fondu jsme měli co nabídnout. Kromě cen pro vítěze zde byly i drobnosti pro děti a dostalo se na každého. Jsem rád, protože zejména mládež potřebuje povzbuzení do další hry a děcka se dokážou radovat z každé maličkosti. Ondrášovka nám zajistila pitný režim a láhev minerálky pro každého zdarma. A nechyběly ani tradiční tašky Granitolu s igelitovými sáčky, které si odvezl každý účastník,“ pochvaloval si v závěru turnaje Stůj.
Organizačně byl turnaj zvládnut na jedničku. Chyběly sice obvyklé vynikající klobásy, už tradiční zdejší pohoštění, které však byly nahrazeny možností zakoupení oběda za přijatelné ceny v dostatečném výběru (včetně oblíbené pizzy). Časově soutěž odsýpala a hráčům po skončení bojů zůstala k dobru ještě podstatná část slunečného odpoledne. Potěšila i solidní účast navzdory tomu, že Moravský Beroun je přece jen na mapě poněkud odlehlejším místem a i přes vlakové a autobusové spoje je pro řadu hráčů z nejrůznějších míst poněkud hůře dopravně dostupný.
Pořadatelský tým tak i nadále odvádí kvalitní práci a každoročně zve do prostorného sálu místního kulturního domu všechny, kteří si oblíbili zdejší klání v již tradičním termínu počátku babího léta. Popřejme si, aby se do příštího ročníku situace s covidem uklidnila a my se tu nerušeně a bez jakýchkoliv omezení opětovně sešli!
Autorem článku je Ladislav Spurný a fotky jsou publikovány s jeho souhlasem.
http://ssok.chess.cz/zprava.php?id=1758
http://chess-results.com/tnr534523.aspx?lan=5&art=1